Cinsel İlişkide Kaç Kalori harcanır ?

| 01 Haziran 2011 | 0 Comments

Cinsel İlişkide Kaç Kalori harcanır ?

Cinsel aktiviteler sırasında ne kadar kalori harcandığınızı hiç düşündünüz mü? İşte cevabı…Yaptığımız her hareket , düşünme bile bir enerji harcayarak gerçekleşir.Normal hareketli bir erkeğin günde 2000-2500 kaloriye,Normal hareketli bir kadının ise gün

Cinsel aktiviteler sırasında ne kadar kalori harcandığınızı hiç düşündünüz mü? İşte cevabı…

Yaptığımız her hareket , düşünme bile bir enerji harcayarak gerçekleşir.

Normal hareketli bir erkeğin günde 2000-2500 kaloriye,

Normal hareketli bir kadının ise günde 1500-2000 kaloriye ihtiyacı vardır kabaca.

Hafif bir yürüyüşte dakikada 3 Kcal, fazla tempolu olmayan normal bir koşuda 5 Kcal kadar enerji harcarız, Daha aktif sporlarda ise dakika da 9-10 Kcal kadar enerji harcanır. Kanal D’deki habere göre, cinsel aktiviteler sırasında harcanan kalori miktarı yaşanan olaydan olaya ve kişiden kişiye göre değişmekle beraber yapılan araştırmalarda ortalama olarak dakikada 6.4 Kcal enerji harcandığı tespit edilmiş.

Cinsel aktivite sırasında vücuttaki bütün kaslar çalışmaktadır ve beynimizde ciddi miktarlarda glikoz tüketmektedir(beyin glikoz-bir şeker türüdür-kullanarak enerjisini sağlar)

45 dakikalık bir cinsel aktivitede ortalama 250 kalori harcanır.

Bu miktar eğer günlük alınması gereken ortalama 2000 Kcal ile karşılaştırıldığında önemi daha iyi anlaşılır. En ağır sporlar kadar enerji harcanmasına neden olan cinsellik, düzenli yaşandığında anlamlı bir kalori harcama yolu olarak kendisini gösterir.

Sağlıklı bir cinsel yaşam için iyi beslenme önemlidir.

İyi beslenmedeki amaç dengeli beslenme ve düşük yağ alınımıdır.

Kolestrol denilen yağ damar duvarlarında birikerek(tabii ki fazlası) damarlardan organlara giden kan miktarını yaş ilerledikçe düşürür, dengeli ve az yağlı beslenme ile vücuttaki tüm damarlar ile birlikte, cinsel organlara giden damarlarda en yüksek kan akımını sağlayacaktır. Düzenli bir cinsel yaşamı olan ve de dengeli beslenen kişiler sağlıklıdır.

Paylaş

No tags for this post.

Category: Sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir